Pokonywanie uzależnień – raport z konferencji

Pokonywanie uzależnień – raport z konferencji

Stare powiedzenie mówi, że każdy jest kowalem swojego losu. Dla wielu oznacza to akceptowanie konsekwencji własnych wyborów. A co jeśli konsekwencje tych wyborów okazały się o wiele większe i nie można już sobie samemu z nimi poradzić? O tym właśnie była mowa na konferencji, która odbyła się 25 maja w Lublinie, poświęconej pomocy osobom uzależnionym.

W rzeczowy, ale i niezwykle ciekawy sposób uczestnicy otrzymali przede wszystkim wiedzę, w jaki sposób nie tylko pomóc, ale i rozpoznać ludzi, którzy zostali schwytani w pułapkę uzależnienia od alkoholu, jak również od innych środków odurzających. Oczywiście nie wszyscy uzależnieni będą chcieli pomocy. Nie wszyscy wytrwają w postanowieniu zmiany swojego życia. Jednak nauczyliśmy się w jaki sposób nieś pomoc tym którzy jej chcą. Prowadzący, który posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z uzależnionymi, podzielił się skutecznymi sposobami pomocy także w aspekcie biblijnym. Co dla nas, jako chrześcijan okazało się bardzo cennym narzędziem. Zachęcił nas także by nie poddawać się zniechęceniu i negatywnym myślom bo warto pomagać ludziom i nieść im nadzieję, kiedy sami już dawno ją stracili. Dodatkowym wzbogaceniem konferencji okazały się praktyczne warsztaty w grupach, które uświadomiły nam, jak wielkim problemem jest alkoholizm.

Wychodząc z konferencji czuliśmy się zachęceni i wyposażeni do działania. Dziękujemy Woodiemu, że chciał poświęcić dla nas swój czas i znieść trudy podróży.